اجرای مشترک نیکتا با مشهورترین پیانیست های جهان

اجرای کنسرت مشترک

"نیکتا"کوچکترین پیانیست ایرانی

با مشهورترین پیانیست های جهان

 

چهارشنبه شب ساعت 9 شب تالار وحدت میزبان سومین شب "کنسرت شب های طلایی" بود که بصورت مشترک توسط نوازندگان ایرانی و آلمانی برگزار شد .

بخش اول این کنسرت رسیتال پیانو با همراهی ویلن و شامل 10 قطعه بود که با آهنگسازی و نوازندگی "محمد رضا ظریف" برگزار شد .

"محمدرضا ظریف" از نوازندگان جوان و مستعد کشورمان است که دوره آهنگسازی و پیانو را با رتبه ممتاز در کنسرواتوار تهران به پایان رسانده و شاگرد اساتیدی چون دکتر افسری،"لوریس چکناواریان" و "الکسیس وایزنبرگ" بوده است . وی در حال حاضر در رشته آهنگسازی و در مقطع دکتری زیر نظر پروفسور "رولاند باتیک" از مشهورترین اساتید جهان در دانشگاه موسیقی وین مشغول تحصیل است و در سال 2010 بخشی از آثارش در اتریش منتشر خواهد شد .

اما بخش دوم کنسرت در واقع مهیج ترین و جالب ترین بخش کنسرت بود که با استقبال بی نظیری از طرف حاضرین مواجه شد .

از سال 77 تا کنون در بیش از 10 اجرای تکی و مشترک و رسیتا ل های پیانوی مختلف در تهران شرکت کرده ام و تا کنون چنین اجرایی را با ساز پیانو شاهد نبودم .

این بخش توسط یکی از معروفترین گروه های نوازنده پیانو جهان یعنی "پیانو تیمنت"که متشکل از دو نوازنده مطرح "استفان وه" و "مارسل د᾽رن" بود،اجرا شد . استفان و مارسل هر دو از کودکی به پیانو علاقمند شدند و سالهای زیادی را زیر نظر مشهورترین اساتید پیانو آموزش دیدند . این دو در سال 1996 با یکدیگر آشنا شدند و گروه "پیانو تیمنت "را تشکیل دادند .

این دو پیانیست بصورت مشترک و با چهاردستان خود و فقط روی یک پیانو کارهای فوق العاده ای را انجام می دهند که موجب استقبال بسیار زیاد مخاطبین در سراسر جهان شده و پس از سال ها موفقیت در اجراهای متعدد خود در سراسر جهان اینک صاحب سبک منحصر به فردی در نوازندگی پیانو هستند .

این دو در هر کجای دنیا که برنامه اجرا می کنندبا تهییج جمعیت نه تنها موجب لذت بردن آنها از اجرا می شوند بلکه باعث می شوند تماشاچی و شنونده در پایان با خاطره ای خوش و لذت بخش سالن را ترک کند و از این اجرا خاطره ای ماندگار در ذهن داشته باشد .

گروه "پیانو تیمنت " در حال حاضر یکی از مشهورترین و مطرح ترین گروه های جهان است که در سال گذشته اجراهای متعددی را در سراسر جهان داشته و در بین بهترین های سال 2008 قرار گرفته است .

در سراسر اجرا شاهد نوآوری و نوعی خرق عادت در اجرا بودیم . در ابتدای اجرا دو نوازنده در حالیکه دست های خود را در جیب گذاشته بودند وارد صحنه شدند و پشت پیانو نشستند و به تدریج دستهای خود را از جیب کت بیرون آوردند . هر کدام یک دستکش سفید و یک دستکش رنگی در دست داشتند . با تمرکز دوربین روی دستهای نوازندگان و پخش تصویر حرکات دست نوازنده روی پرده شاهد هنرنمایی این دو بودیم .

در بخش های بعدی نوازندگان به زبان آلمانی ، فارسی و انگلیسی با مردم سخن گفتند و به آنها خوشامد گفتند که مورد توجه حاضرین قرار گرفت .

در ادامه 9 قطعه بصورت پشت سر هم توسط این دو نوازنده اجرا شد که در بین هر کدام از این آهنگ ها برای لحظاتی دو نوازنده با ادا و اصول و حرکات منحصر به فرد و عجیبشان باعث خنده ،تعجب و در نهایت نشاط مخاطبین می شدند .

دربخشهایی از اجرا دو نوازنده با حرکات خنده دار تمرکز بیننده را از نگاه به پیانو منحرف می کردند و متوجه خود می ساختند و دقیقا در همین بخشها زیباترین قطعات را می نواختند . سه قطعه از قطعات اجرا شده از ساخته های این دو بود که یکی از آنها "بازی تنیس" نام داشت . در این بخش دو نوازنده برای لحظاتی با توپ تنیس روی صحنه به حرکات نمایشی پرداختند و در پایان اجرا توپ های تنیس را امضا کردند و به میان تماشاگران پرتاب کرده اند .

تا به حال همچین اجرای پیانویی دیده بودید یا چیزی راجع به این نوع اجرا و کنسرت پیانو تو ایران شنیده بودید ؟؟؟

یکی از آهنگ های ساخته این دو "سیمپسون ها "نام داشت که بر اساس شخصیت های کارتونی خانواده سیمپسون ها ساخته شده بود و نشان از خلاقیت و کودک درون دو نوازنده داشت .

در آخرین بخش اجرا دو نوازنده مشهور پیانو جهان از "نیکتا " و "نیلوفر " برای حضور در صحنه دعوت کردند .

این دو کودک خردسال با تشویق اعضای گروه پیانو تیمنت روی صحنه آمدند و توسط حضار به شدت تشویق شدند .

به نظر من نشستن پشت پیانو در حضور چنین نوازنده های مشهور و نابغه ای واقعا جرئت می خواهد .

"نیکتا کوچولو" با خونسردی و متانت خاصی در پشت پیانو قرار گرفت و پس از تنها چند ثانیه تمرکز با حرکات نرم و روان انگشتان خود روی پیانو حاضرین را برای لحظاتی متحیر کرد. در حالیکه هنوز آهنگ پایان نگرفته بود حاضرین که از این هنرنمایی دختر خردسال ایرانی به وجد آمده بودند به شدت به تشویق وی پرداختند و در قطعه دوم که ریتمیک بود با دست زدن نوازنده را همراهی کردند.نان قطعاتی که نیکتا نواخت "رقص مجاری" و "رقص کن کن" بود .

نیکتا دو قطعه اجرا کرد و در ادامه دو نوازنده مشهور استفان و مارسل ادامه همان قطعات را نواختند .

در پایان اجرا استفان که از اجرای "نیکتا" به وجد امده بود و به شدت او را تشویق می کرد به زبان فارسی گفت :خیلی باحال !!

به ترتیبا از راست مارسل ،آقای ظریف استفان نیلوفر و نیکتا

در نهایت کنسرت با تشویق های بی امان و یک صدای مخاطبینی که تا به حال چنین اجرایی را ندیده بودند (و شاید هیچوقت هم نبینند)پایان یافت و مردم  با خوشحالی و رضایت تمام صحنه را ترک کردند .

در پایان مراسم و در پشت صحنه با "نیکتا" ،"استفان" ،"مارسل" و "محمد رضا ظریف" دیدارکوتاهی داشتم و عکسی را به یادگار گرفتیم  .

ضمن تبریک بخاطر اجرای منحصر به فردشان ،نظرشان را درباره اجرای "نیکتا" پرسیدم که بازهم به یک جمله بسنده کرد :خیلی باحال ! 

 به ترتیب از چپ خودم ،مارسل ظریف و استفان -خانمها نیکتا و نیلوفر

و به زبان انگلیسی ادامه داد که "نیکتا" از سن خوبی شروع کرده و آینده بسیار خوبی را برای "نیکتا" پیش بینی می کند ومطمئن است که او نه تنها در ایران بلکه فراتر از مرزهای ایران نیز موفق خواهد شد .

 

نکته های مهم........

نکته یک – پیش خودمان بماند "استفان" و "مارسل" هی از "نیکتا" تعریف می کردند و من هی حال می کردم هی حال می کردم .

نکته دوم – لازم به توضیح است که "نیکتا خانم گل" دختر دایی بنده یعنی "فرزاد حسنی" هستند.

من و نیکتا و مارسل

نکته سوم –لازمه بدونید که "نیکتا خانم ما" کوچکترین پیانیست وبلاگ نویس هستند که چند وقتی هست که وبلاگ نویسی رو شروع کرده است . اگر خواستید می تونید وبلاگ نیکتا رو از اینجا ببینید و اگر مایل بودید به خاطر هنرنماییش در این اجرا بهش تبریک بگید :    وبلاگ نیکتا

نکته چهارم – خوشحالم ،مثل اینکه یکی هم از فامیل ما داره یواش یواش یه چیزی میشه ..من که خیلی امیدوارم به نیکتا و فقط باید از همین الان خودش رو خیلی جدی بگیره . کمتر پیش میاد از کسی تعریف کنم بنابراین "نیکتا" باید این تعریف رو خیلی جدی بگیره و در عین کودکی با مسئله نوازندگی برخوردی بزرگ داشته باشه ..موفقیت در دسترسه .

 

برگرفته:

http://www.talkhzibast.persianblog.ir

 

/ 0 نظر / 59 بازدید